Sója je dlouhá léta prezentována jako výjimečně zdravá potravina a do svého jídelníčku ji proto zařazuje čím dál víc lidí. Často s odvoláním na to, že sója je tradiční součástí asijských kuchyní, kde je konzumována po staletí.
Mnoho lidí si ale neuvědomuje zásadní rozdíl mezi způsobem, jakým se sója konzumuje v Asii, a tím, jak ji konzumujeme na Západě. Tento rozdíl hraje klíčovou roli v tom, jak tato luštěnina ovlivňuje naše zdraví. Proč sója nemusí být tak zdravá, jak se na první pohled zdá, a v jaké podobě může být naopak prospěšná?
V Asii se tradičně konzumuje v mnohem menších množstvích než na Západě. Co je ale důležitější, v těchto zemích se sója zpravidla konzumuje v přirozené a fermentované podobě. Fermentace je klíčový proces, který zajišťuje, že jsou ze sójových bobů odstraněny škodlivé látky, jako jsou antinutriční látky a fytáty.
Mezi nejčastěji konzumované fermentované sójové produkty patří miso, tempeh, natto a kvalitní sójové omáčky. Tyto potraviny obsahují nejen bílkoviny, ale také probiotika a vitamin K2, který je důležitý pro zdraví kostí a imunitního systému.
Naopak, na Západě je sója konzumována především v nefermentované a vysoce průmyslově zpracované podobě, jako je sójové mléko, sójové maso a proteinové izoláty přidané do řady polotovarů. To, že se sója používá jako levná náhrada dražších bílkovin, jako jsou maso či mléčné produkty, zvyšuje její spotřebu a tím i potenciální rizika spojená s jejím nadměrným užíváním.
Sója obsahuje řadu látek, které mohou mít na lidský organismus negativní vliv, pokud se konzumuje v nefermentované podobě. Níže uvádím nejdůležitější z nich:
Dáváte sójové produkty dětem? Jedním z největších rizik spojených s konzumací sóji je její dopad právě na děti. Například v USA je až 25 % kojenců na náhradní výživě krmeno sójovou náhražkou mateřského mléka. To je znepokojující vzhledem k tomu, že fytoestrogeny obsažené v sóji mohou mít na děti silný vliv. Některé studie ukazují, že sójová výživa pro kojence je ekvivalentem konzumace 5 antikoncepčních pilulek denně! U dívek může sója způsobit předčasnou pubertu, zatímco u chlapců může zpomalit tělesný vývoj a narušit vývoj pohlavních znaků.
Dlouhodobé účinky sóji u dětí:
Aby byla sója bezpečná pro lidskou spotřebu, musí být fermentovaná. Fermentace je přirozený proces, který rozkládá antinutriční látky a fytáty. Fermentovaná sója je bohatá na bílkoviny, probiotika, která podporují zdraví střev, a na vitamin K2, který je důležitý pro správné využití vápníku v těle a je silným antioxidantem. Mezi nejbezpečnější sójové produkty patří:
Kvalitní sójová omáčka – vyráběná tradiční fermentací. Je důležité vyhýbat se komerčně dostupným sójovým omáčkám, které jsou často vyráběny chemickou hydrolýzou. Kvalitní sójovou omáčku většinou v běžném supermarketu bohužel nenajdete.
Miso pasta – tradiční japonská pasta vyrobená fermentací sójových bobů, vhodná pro ochucování polévek a dalších pokrmů.
Tempeh – fermentovaný sójový „sýr“.
Natto – fermentovaný sójový „sýr“. Na rozdíl od tempehu má pro většinu neasiatů příliš silné aroma i chuť.
Sója jako potravina může znamenat hazard se zdravím. Může způsobovat:
• Zhoršení trávení proteinů
• Nadměrné nadýmání
• Nedostatek esenciálních aminokyselin
• Abnormální krevní srážlivost
• Narušení funkce štítné žlázy
• Nedostatek minerálních látek jako je vápník, hořčík, měď nebo zinek
Konzumaci sóji by se měli vyhnout lidé snažící se o početí, dále osoby mající potíže s močením, s onemocněním ledvin a prostaty a v neposlední řadě alergici. Ochranu před nežádoucími složkami sóji mohou poskytnout blokátory glutamátu a antioxidanty jako jsou silymarin (ostropetřec mariánský), kurkumin nebo extrakty z Ginko biloby.
Sója může být ale i zdravou potravinou. Stačí ji konzumovat ve fermentované podobě, stejně jak to po staletí dělali třeba Číňané.
Sója, kterou konzumujeme dnes, není tou zdravou potravinou, za kterou je často považována. Je důležité vybírat si kvalitní a přirozené formy sóji a vyhýbat se vysoce zpracovaným výrobkům, které mohou představovat značná zdravotní rizika.