V červnu začíná biologické léto, nejteplejší období roku, kdy je energie všude kolem nás v plném rozkvětu. Tento čas nás přirozeně vybízí k tomu, abychom žili aktivně, trávili více času venku, zůstávali dlouho vzhůru a užívali si všech radostí, které nabízí vnější svět. Pokud hledáte inspiraci, jak co nejlépe využít toto dynamické období pro zdravější životní styl, jste na správném místě.
V létě naše tělo přirozeně touží po lehčích jídlech, máme větší chuť na zeleninu. Tělo napovídá omezit živočišné potraviny i množství tuku. Je dobré omezit také sůl a potraviny vysušující organismus jako je pečivo. Naopak zařazení více syrové zeleniny, ovoce a klíčků pomáhá ochlazovat organismus.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že v horkých dnech je ideální konzumace zmrzliny nebo ledových nápojů, není tomu tak. Naše tělo musí vynaložit hodně energie na jejich ohřátí na tělesnou teplotu. Ve finále tedy neosvěží, ale tělo naopak více „hřeje“. Proto se raději vyhněte extrémně studeným potravinám a nápojům a zaměřte se na mírně vychlazené nebo pokojové teploty, které vás osvěží daleko lépe.
I když je venku horko, stále je ideální začít den teplou snídaní. Při tepelné úpravě potravin upřednostňujte metody jako vaření ve větším množství vody, napařování, blanšírování nebo krátké osmahnutí při vysoké teplotě (např. ve woku). V létě není vhodnou úpravou smažení ani grilování.
Griluje se v létě. To je jasné! Sedíte venku s rodinou nebo přáteli, užíváte si skvělé jídlo, které samozřejmě připravujete na grilu. Kdyby vám přátele při posezení na terase během teplého letního večera naservírovali chlebíčky nebo jednohubky, budete si asi klepat na čelo 😀
JENŽE…podle tradiční čínské medicíny je z hlediska působení na organismus grilování v létě absolutně nevhodné! Řekněme si na rovinu. Po přečtení této informace určitě celé Česko nepřehodnotí letní grilování. Ale můžeme tomu trochu pomoci. Jak?
Když už grilujete, tak večer. Raději si odpusťte grilovaný oběd nebo si alespoň vyberte den, kdy není moc horko.
Ke grilování nejezte hromadu čerstvého pečiva (vím, že je to dobré), ale dejte si pořádnou hromadu čerstvé zeleniny – krájená zelenina, saláty z čerstvé zeleniny, listová zelenina.
Takto si můžete užít grilovaní bez výčitek a ještě vám nebude těžko.
V tomto období snižte podíl kořenové zeleniny, kterou si opět užijete na podzim a v zimě. Léto je čas pro saláty a naťovou zeleninu. Dále zařazujte zeleninu, která zrovna roste. Postupně se tak na talíři objevují kedlubny, brokolice, zelí, rajčata, papriky, ačokča a další zelenina.
Stále jíme luštěniny, jen v menší míře. Trochu fazolí přimíchaných do zeleninové polévky nebo humus se zeleninovými špalíčky…prostě mňam!
Dále konzumujte obilí. Obiloviny jsou skvělým základem, který si výborně rozumí jak s ovocem tak zeleninou. Jezte pšenici, bulgur, kuskus, těstoviny (tohle bezlepkáři vynechají), dále pak pohanku, jáhly, amarant nebo kukuřici. Nevíte si s pohankou, jáhlami nebo amarantem rady? Více se dozvíte tady.
Pitný režim je klíčový, zvláště v létě. Nemyslím tím ale slazené nápoje a limonády. Voda je nejlepší volba. Můžete ji ochutit bylinkami, ovocem nebo citronovou šťávou.
Letní strava by měla být celkově lehčí, málo nebo vůbec zahuštěná a ideálně barevná. Pokud se budete řídit tímto pravidlem, neuděláte chybu.
Těším se, že se s vámi podělím o další tipy a rady na cestě ke zdravějšímu a aktivnějšímu životnímu stylu. Sledujte můj blog a společně prožijme léto plné energie a zdraví!