Chcete se stravovat zdravěji, a proto jste se dali na bezlepkovou dietu? Nebo ji držíte ze zdravotních důvodů? Možná vás zklamu. Bezlepková dieta je nezbytná pro celiaky a alergiky na lepek. Pro zdravého člověka je absolutně zbytečná a nepřináší žádný zdravotní benefit. Ba naopak.
Samozřejmě omezit pečivo je dobrý nápad, toho v dnešní době jíme až moc. Taky není třeba cpát se třikrát týdně knedlíky se zelím nebo svíčkovou. Kvůli tomu, ale nemusíte začít držet bezlekovou dietu. Pokud se stravujete vyváženě a především si hlídáte dostatečný příjem vlákniny, zdravá střeva si s lepkem hravě poradí. Dnes má řada lidí problémy s trávením, po jídle je trápí nadýmání a bolest břicha. To ale nutně nemusí znamenat, že máte problém s lepkem a je třeba přejít na bezlepkovou dietu.
No jo, jenže na internetu a v televizi je k vidění řada známých tváří, kteří nedají na bezlepkovou dietu dopustit, i když jí nepotřebují. A tvrdí, že jim začalo být skvěle, mají krásnou pleť, vlasy, více energie, zhubli, omládli…A to vše údajně kvůli vynechání lepku!
Tak třeba Gwyneth Paltrow drží celkem přísnou (údajně taky na přípravu náročnou) a navíc bezlepkovou dietu. Je to megahvězda. Chápu. Ale troufám si tvrdit, že svíčku s vůní její vagíny jste si taky nekoupili jen proto, že je podle ní super, že? Nic proti Gwyneth, ve filmech je super, jako herečka je profík. Ale ohledně stravy bych si raději nechala poradit od někoho jiného než herečky, zkusila bych třeba lékaře, výživového specialistu, nutričního terapeuta…
Kdybychom jedli lepek pouze v obilovinách a s mírou, pravděpodobně bychom s ním žádný problém neměli. Jenž my máme totálně přelepkováno! Pečivo jíme několikrát denně. Tradiční kvasové chleby jsme vyměnili za bílé pečivo, přitom proces kvašení napomáhá větší stravitelnosti moučných výrobků.
Navíc lepek má funkci pojidla a zahušťovadla a to jsou natolik lákavé vlastnosti, že je potravinářský průmysl cpe téměř všude. Je součástí většiny polotovarů, dává se do čokolád, většiny cukrovinek i bonbónů.
Problém je taky ve šlechtění obilovin. Díky zemědělským inženýrům a biologům se například pšenice za posledních 100 let dramaticky proměnila. Cílem bylo zvýšit výnosy z hektaru, výsledkem jsou pozměněné vlastnosti a zvýšení obsahu lepku nad jeho přirozenou hodnotu.
Ale úbytek hmotnosti, ten si přece změřili, to je holý fakt! Ano. Ale… Pokud vyloučíte jeden z pilířů vaší dosavadní stravy, povede to pravděpodobně k omezení příjmu potravy a celkovému odlehčení jídelníčku. Snížení hmotnosti je pak pouze jakýsi vedlejší efekt a není v takovém případě ničím neobvyklým.
Pokud delší dobu dodržujete bezlepkovou dietu, můžete si vypěstovat zdravotní problém. A bezlepková dieta se rázem stane místo dobrovolné, povinnou záležitostí. Proč? Naše těla jsou mocná a neustále se učí. I naše střeva reagují na to, co jíme, a tomu se přizpůsobují.
Když například vynecháte mléčný cukr laktózu, vaše tělo přestane produkovat enzym laktázu, která ji štěpí. A máte zaděláno na zažívací problémy a následně na laktózovou intoleranci. Podobné to může být i s lepkem. Pokud se ho pokusíte po delší době zařadit, už může způsobovat potíže.
Bezlepková strava strávníka hodně svazuje, hlavně zpočátku. Málokdo, pokud k tomu nemá vážné zdravotní důvody, vydrží bezlepkovou dietu držet dlouhodobě. Pokud časem sklouznete zpět ke klasické stravě, může to mít také vliv na vaši psychiku, zvlášť pokud jste přesvědčení, že bezlepková strava je ta jediná zdravá cesta.
Při přechodu na bezlepkovou dietu většina lidí sáhne jako první po bezlepkových polotovarech. Ty jsou ale vysoce průmyslově zpracované a rozhodně se o nich nedá říct, že se jedná o zdravou stravu.
Koupíte si hotovou bezlepkovou směs, například univerzální. A víte co je super? Upečete z ní buchtu nebo zákusky, uvaříte houskový knedlík a to vše k nerozeznání od těch klasických verzí s lepkem! Receptů, jak „kouzlit“ s těmito polotovary je plný internet.
No jo, ale pak si přečtete na obalu složení a zjistíte, že jste právě zpracovali několik druhů škrobů, které někdo smíchal, přidal nějaké zahušťovadlo, aby to všechno pěkně drželo pohromadě, pár „E“ček – stabilizátory, konzervanty, regulátory apod. Vážně si myslíte, že něco takého je zdravé a vaše tělo vám za to poděkuje?
Už jste asi pochopili, že nejsem zastáncem bezlepkové diety pro všechny. Každopádně všem prospěje omezit konzumaci bílé mouky a výrobků z ní. Nejste celiak ani alergik? Fajn – zařaďte bezlepkové potravin do svého jídelníčku pro zpestření, ale lepku se úplně nezbavujte. Konzumujte potraviny, které jsou přirozeně bezlepkové. Jezte obiloviny v jejich přirozené podobě – kroupy, rizota, žitné a kvasové chleby, jáhelné kaše nebo třeba pohankové palačinky.
Častým motivem pro bezlepkovou dietu je snaha zhubnout. Bohužel vás zklamu. Tím, že vynecháte lepek, se tukových zásob nezbavíte. Je potřeba celkově změnit stravu a to jde i ve variantě s lepkem.
Neustále si hlídáte jídlo, přesto nehubnete? Bezlepková dieta není nutně cesta k vytoužené postavě. Zaměřte se na kvalitní a dostatečně dlouhý spánek, eliminujte stres, dostatečně se hýbejte – nemusíte chodit 3x týdně do fitka, stačí pravidelné procházky. Pokud jíte, jezte v klidu, nedívejte se u toho na televizi, do mobilu nebo počítače.
Nezaměřujte se na centimetry nebo kilogramy, snažte se být především zdraví. Jezte kvalitní (skutečné) potraviny, vařte ze základních surovin. Najděte si v jídle styl, který vám bude vyhovovat dlouhodobě. Nesmíte mít pocit, že je to dieta, měl by to být váš životní styl.
Pro zdravé osoby nepředstavuje bezlepková dieta žádné benefity. Každopádně zařazením bezlepkových potravin – těch skutečných, průmyslově nezpracovaných a přirozeně bezlepkových – si můžete skvěle obohatit jídelníček. Nevíte jak na to? Inspiraci najdete zde.