Obyčejná sedmikráska, drobná něžná kytička, která roste snad v každém trávníku, bývá jedním z prvních poslů jara. Letos se nám počasí trochu zbláznilo a venku to teď pár dní vypadalo jako v létě, není tedy divu, že jsou sedmikrásky všude. Věděli jste, že tahle drobná kráska v sobě ukrývá obrovskou sílu v podobě antioxidantů, vitaminů a že má protizánětlivé účinky? Čtěte dál…
Sedmikráska byla pro naše předky posvátnou bylinou. Ve středověké květomluvě symbolizovala nevinu a čistotu. Už v nejstarších herbářích byla zmiňována jako lék na jaterní potíže, kožní onemocnění a především při chronickém kataru sliznice horních cest dýchacích.
Nepřehlédnutelnou roli hrála sedmikráska ve staré lidové medicíně, kde se používal také její kořen – zavěšený kolem krku – jakýsi amulet přinášející štěstí a jasnou mysl. Čerstvě vylisovaná šťáva z kvetoucí bylinky se používal jako domácí prostředek při onemocnění dýchacích cest. Jako součást čajových směsí se vařila při nachlazení, žaludečních a střevních potížích, při katarech sliznice, při potížích s játry, ledvinami a močovým měchýřem.
Jak už jsem říkala, sedmikrásky rostou téměř všude. Na zahradách, loukách, okrajích cest…sbíráme listy i květy – plně rozkvetlé, největší sílu mají a tedy nejvhodnější čas pro sběr je mezi 12. a 13. hodinou, sbírají se od jara do srpna. Sbírají se nepřekvetlé květy se stopkou do 2 cm. Suší se ideálně ve stínu, pokud použijete techniku, teplota sušení by neměla překročit 35°C.
Sedmikráska obsahuje spoustu minerálních látek a vitamin C. Proto se doporučuje konzumovat květy sedmikrásek především v syrovém stavu. Květy můžete jíst čerstvé přímo na louce, přidávají se také do jarních salátů a polévek nebo je můžete nasypat na chléb s máslem či tvarohem.
Do salátů můžete nasbírat i listy, a květy použít hlavně na ozdobu. Tradičně se přidávala do zelené polévky (na Zelený čtvrtek), hodí se také do bramborových salátů, bylinkového másla, do polévek, nádivek, pomazánek, omelet apod. Poupátka se nakládají do octa jako sedmikráskové kapary.
Květy sedmikrásky můžete využít i k výrobě sedmikráskového sirupu. Podporuje imunitní systém a ulevuje při nemocech dýchacích cest. Můžete plnit do sklenic, v zimě jako když najdete. Výborný je samostatně, ale přidává se i do čaje.
Sedmikráskový sirup:
Nasbírejte 250 g sedmikrásky a zalijte ji 1 litrem vroucí vody. Pak do směsi přidejte na kolečka nakrájenou půlku citronu a vše nechejte přes noc louhovat. Směs přeceďte, přelijte do hrnce, oslaďte 400 g cukru a vařte tak dlouho, dokud sirup nezhoustne.
Sedmikráska obsahuje hlavně saponiny, třísloviny, sliz a stopy silice. Podporuje odkašlávání a působí protizánětlivě. Uvolňuje hleny, stahuje, čistí krev, povzbuzuje látkovou výměnu, mírně tiší bolest, mírně uvolňuje křeče. Medicínsky působí čerstvé nebo sušené hlavičky květů, připravené jako čaj nebo tinktura. Je to bezpečná léčivá rostlina, mohou užívat těhotné ženy, kojící ženy i děti. Nemá vliv na chuť mateřského mléka.
Sedmikrásku využijete také jako první pomoc, když jste venku. Při štípnutí nebo odřeninách stačí utrhnout lístky, promnout a pomačkané lístky přiložit na poškozené místo.
Sedmikráskový čaj:
1 čajová lžička, šálek horké vody, 10 minut louhovat, popíjet 3 – 4 šálky denně.
A co přidat do směsi se sedmikráskou na jarní očistu organismu? Dobrý jarní očistný čaj se dělá z květů sedmikrásky, listů kopřivy a pampelišky – všeho stejným dílem. Pijí se 3 šálky denně.
Tak co, připravíte si na vlastní medicínu nebo zase poběžíte do lékárny? Je to jen na vás..