Zdravím všechny milovníky jídla, kávy s mlékem a všeho, co je lákavě krémové! Dnes se podíváme do světa bez laktózy. Pokud jste někdy zažili tu „radost“, když jste si dali cheesecake, k tomu kávu s mlékem a vaše břicho začalo bublat jako čarodějův kotel, vítejte v klubu intolerantních na laktózu!
Jste ve fázi, že zatím nevíte, jestli jste členem našeho klubu? Máte jen podezření na intoleranci laktózy? Chcete vědět jak na tom opravdu jste? Nejjednodušší cesta je dát si pauzu od všeho mléčného a počkat, jestli se budete cítit lépe. A pak pomalu znovu laktózu zavádět a sledovat, jestli vám dělá potíže, případně v jakých dávkách.
Pokud to chcete mít černé na bílém, lékař vám může udělat testy, které to potvrdí nebo vyvrátí. Ostatně vždycky je dobré své potíže probrat se svým lékařem. Lepší jít na jistotu, než trpět v tichosti!
Vzpomínáte, když jste byli malí a mléko bylo prezentováno jako elixír života? Pro některé z nás se hold tento elixír proměnil v tak trochu toxický nápoj. Co to vlastně je ta intolerance laktózy?
Laktóza je mléčný cukr, který za normálních okolností tělo rozloží pomocí enzymu laktáza na menší stavební jednotky, které pak bez problémů stráví.
Nedostatečná aktivita nebo přímo nedostatek tohoto enzymu ale způsobí, že se nerozštěpený mléčný cukr dostane do střev a tam začne kvasit. To má za následek plynatost, nadýmání, průjem a křeče v břiše, dalšími příznaky mohou být pocit plnosti, kručení v břiše, nevolnosti, zvracení, únava, bolesti svalů či hlavy. Tahle „legrace“ začne do 4 hodin po požití a může trvat i několik dní! To fakt nechcete..
Dobrou zprávou je, že intolerance laktózy nepředstavuje velké zdravotní riziko. Svými projevy nás, členy klubu, ale značně obtěžuje. Jaké příznaky (a v jaké míře) budete mít zrovna vy, záleží na množství a aktivitě enzymu laktáza, na složení mikrobiomu vašeho tlustého střeva a samozřejmě na tom, kolik mléčného cukru jste snědli.
Míra citlivosti u jednotlivých lidí je velice různorodá. Jak už jsem v psala v jednom ze svých článků, je potřeba přesně zjistit, co vaše tělo toleruje a co ne.
Laktóza je skoro všude. Můžete ji najít v sušenkách, v čokoládě, sladkém i slaném pečivu, v masných nebo instantních výrobcích. Laktózu samozřejmě najdete v mléce a v mléčných výrobcích. Neznamená to ale, že ve všem mléčném je kupa mléčného cukru! Jednotlivé mléčné výrobky se obsahem laktózy velice liší.
Že budete hledat laktózu ve složení potravin čtením etiket v obchodě, to by vás asi napadlo. Ale ptáte se lékaře na obsah laktózy v momentě, kdy vám předepisuje nějaké prášky? Ne? Pokud trpíte intolerancí laktózy, tak s tím určitě začněte. Laktóza se totiž používá jako plnidlo do některých léků. Párkrát jsem si léčbu „zpříjemnila“ zažívacími potížemi, než jsem na tuto vychytávku farmaceutického průmyslu přišla.
První krokem je zjistit, nakolik citliví na laktózu jste. Někdo nesnese ani sebemenší množství, někdo jiný bude tolerovat menší dávky laktózy úplně v pohodě. Většinu lidí v souvislosti s intolerancí laktózy napadne zcela vyřadit mléčné výrobky ze svého jídelníčku, to ale často není potřeba.
Jak je to tedy s obsahem laktózy v mléčných výrobcích? Nejvíce ji najdete v mléce (uvádí se okolo 5g laktózy na 100ml mléka). U ostatních mléčných výrobků se můžete řídit následujícím pravidlem: Čím tučnější mléčný výrobek, tím menší obsah laktózy v něm najdete.
Pokud vás tedy neomezuje ve výběru jídla nic dalšího, začněte zkoušet nejdříve ty tučnější varianty mléčných výrobků. Já třeba úplně v pohodě tolerovala smetanu (samozřejmě tu na šlehání), máslo nebo vyzrálé sýry. U sýrů totiž platí pravidlo, čím zralejší sýr, tím méně laktózy.
Pro někoho může být řešením konzumace zakysaných výrobků, ve kterých je díky působení bakterií obsah laktózy nižší a bývají tedy dobře snášeny. Je třeba ale kontrolovat, zda do těchto výrobků nebylo přidáno sušené mléko nebo syrovátka, které obsah laktózy navyšují.
V dnešní době také není problém sehnat prakticky všechny mléčné výrobky v bezlaktózové variantě.
Nedoporučuje se zcela vyloučit mléčné výrobky ze stravy, protože tím by se aktivita enzymu laktáza dále snižovala. Je tedy dobré vyřadit z jídelníčku mléko jako takové a konzumovat tolerované množství jiných mléčných výrobků, například zakysané výrobky nebo sýry.
Další možností je vyzkoušet rostlinné alternativy, především rostlinná „mléka“ a „jogurty“. Nemusíte hned nahrazovat všechny mléčné výrobky těmito náhražkami, ale jako zpestření jídelníčku jsou skvělé.
Já miluji mandlové, ovesné a kokosové mléko a sójový jogurt. Sóju doporučuji konzumovat ve fermentované podobě (jogurt, miso, kvalitní sójová omáčka nebo třeba tempech). Nefermentovaná sója je špatně stravitelná a obsahuje antinutriční látky, není tedy pro pravidelnou konzumaci vhodná.
Naučit se říkat „Ne, děkuji, jsem intolerantní na laktózu“ na večírcích a jiných společenských událostech může být náročné. Ale nebojte, váš společenský život nemusí skončit.
Pokud nejste schopni identifikovat, zda nabízené pohoštění neobsahuje laktózu a ani hostitel si není jistý, můžete sáhnout po potravinových doplňcích s obsahem enzymu laktáza. Sama nejsem velký příznivec nejrůznějších preparátů a potravinových doplňků, které jsou v dnešní době nadužívané. V tomto případě jsem ale ochotna přimhouřit obě oči, protože obzvláště při cestování nebo již zmíněných společenských akcích může být takový doplněk skvělou pomocí.
No a pokud jste hostitelem na večírku vy, vyzbrojte se recepty na bezlaktózové pohoštění, které ohromí i vaše mléko milující přátele.
Zjištění, že mám intoleranci laktózy, bylo tak trochu jako zjistit, že dárky nenosí Ježíšek. Totální zklamání. Mléko a mléčné výrobky jsem milovala a myslela jsem si, že je s nimi konec. Ano, život s intolerancí laktózy může být někdy výzva. Ale věřte mi, ve světě potravinových alergií a intolerancí můžete dopadnout daleko hůř.
Takže pro všechny spolubojovníky intolerantní na laktózu – nebojte se experimentovat, být kreativní a sdílet své příběhy. Jídlo je radost, a s trochou úsilí, může být radostí pro každého, bez ohledu na to, co náš trávicí systém říká na téma laktózy. A pamatujte, v humoru a dobrém jídle je síla!
P.S. Vždy se o svém zdravotním stavu poraďte s lékařem a nehazardujte se svým zdravím. Čím víc informací máte, tím lépe. Jak s nimi pak naložíte je jen na vás.